BIBLIOTEKA

Regulamin biblioteki
Regulamin ICIM
Zbiory
Czytelnictwo
Wykaz lektur
Złota lista
Galeria
Strona szkolna

Z życia biblioteki szkolnej

 

                  

                    Wisława Szymborska

(ur. 2 lipca 1923 pod Poznaniem, zm. 1 lutego 2012 w Krakowie) – polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka,  laureatka literackiej nagrody Nobla w roku 1996., felietonistka, założycielka i członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; związana całe życie z Krakowem, gdzie studiowała,  mieszkała i pracowała.

Znana na świecie dzięki przekładom m.in. na angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński.

Szymborska pisała mało: obliczono, że wydała zaledwie około 300. wierszy. Być może dzięki temu są one prawie bez wyjątku arcydziełami. 

 

  Ceniona   była  za  osobliwość   stylu,  odrębność,  stworzenie  własnej  szkoły  pisania,  własnego  języka - pełnego dystansu.

  Od połowy lat 50. należy do ścisłej czołówki polskich i europejskich poetów.  Zmarła 1 lutego 2012r.w Krakowie.

 

Wisława Szymborska  -  "Nic dwa razy"
Nic dwa razy się nie zdarza
i nie zdarzy. Z tej przyczyny
zrodziliśmy się bez wprawy
i pomrzemy bez rutyny.

Choćbyśmy uczniami byli
najtępszymi w szkole świata,
nie będziemy repetować
żadnej zimy ani lata.

Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch podobnych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.

Wczoraj, kiedy twoje imię
ktoś wymówił przy mnie głośno,
tak mi było, jakby róża
przez otwarte wpadła okno.

Dziś, kiedy jesteśmy razem,
odwróciłam twarz ku ścianie.
Róża? Jak wygląda róża?
Czy to kwiat? A może kamień?

Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem?
Jesteś - a więc musisz minąć.
Miniesz - a więc to jest piękne.

Uśmiechnięci, współobjęci
spróbujemy szukać zgody,
choć różnimy się od siebie
jak dwie krople czystej wody.

 

 

 

 

 

 

Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, pseudonim

„Stary Doktor”

(ur. 22 lipca 1878 w Warszawie, zm. około 6 sierpnia1942 w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince) – polski pedagog, pisarz, lekarz, działacz społeczny żydowskiego pochodzenia.

Prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Zainicjował pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Pionier działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym.

 

 

Rok   2012    został   ustanowiony   Rokiem  Janusza   Korczaka. Zabiegał   o   to   rzecznik praw dziecka Marek Michalak. 

W  2012 r. przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka - 70. rocznica śmierci   w obozie zagłady w Treblince i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy  ulicy   Krochmalnej   w    Warszawie   (obecnie Jaktorowskiej).

We wrześniu Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Głównym celem będzie promowanie Polski poprzez Korczaka we wszystkich placówkach dyplomatycznych. Raz w miesiącu na stronach internetowych każdej ambasady zamieszczany ma być esej o Korczaku.

 

Najbardziej znane utwory Janusza Korczaka:

„Dzieci ulicy”- 1901r.

„Koszałki opałki”- 1905r.

„Szkoła życia”- 1908r.

„Józki, Jaśki, Franki”- 1911r.

„Boba, spowiedź motyla, feralny tydzień”- 1914r.

„Momenty wychowawcze”- 1919r.

„Jak kochać dziecko” (tom I)- 1920r.

„Jako kochać dziecko” (tom II)- 1921r.

„O gazetce szkolnej”- 1921r.

„Rozprawa o fizycznym wychowaniu dzieci”- 1922r.

„Kiedy znów będę miały”- 1925r.

„Bankructwo małego Deka”- 1926r.

„Król Maciuś Pierwszy”- 1928r.

„Prawo dziecka do szacunku”- 1929r.

„Prawidła życia”- 1930r.

„Senat szaleńców”- 1930r.

„Król Maciuś na wyspie bezludnej”- 1931r.

„Kajtuś Czarodziej”- 1934r.

„Uparty chłopiec”- 1937r.

„Ludzie są dobrzy”- 1938r.

„Trzy wyprawy Herszka”- 1938r.

„Pedagogika żartobliwa”- 1939r.

 

 

   
 

W bibliotece znajdziesz wszystko,
                                     co chcesz:
          stara prawdę, mądra bajkę,
                              piękny wiersz…

Ogłoszenie

W dniu 10.06.2011 roku w bibliotece szkolnej odbędzie się kiermasz używanych podręczników. Wszystkich zainteresowanych uczniów zapraszamy.
Chcemy, by biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Trzcianie kojarzyła się dzieciom i młodzieży z miejscem radosnym, czarodziejskim, bezpiecznym, gdzie są mile widziane i które chętnie odwiedzają,  gdzie dzieją się ciekawe i interesujące rzeczy.

W październiku 2008 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznego święta brzmiało: Umiejętność czytania i uczenia się w twojej bibliotece szkolnej. Z tej okazji zorganizowaliśmy dla uczniów  naszej szkoły liczne imprezy, zajęcia i konkursy czytelnicze:

  • AKCJA „PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE"

  • DZIEŃ KRONIKI SZKOLNEJ – wystawa w bibliotece szkolnej

SZKOŁA PODSTAWOWA

  • UDZIAŁ W PROGRAMIE „CZYTAJĄCE SZKOŁY” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

  • KONKURS CZYTELNICZY ŚWIAT BAJEK

  • KONKURS PLASTYCZNY NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI – technika dowolna 2008

  • KALAMBURY Z KSIĄŻKĄ

  • KONKURS o Janie Pawle II

  • KONKURS LITERACKI  O Ani z Zielonego Wzgórza

  • KONKURS W ŚWIECIE KOMIKSU

  • WARSZTATY PLASTYCZNE PIĘKNE KSIĄŻKI, PIĘKNY PAPIER

GIMNAZJUM

  • UDZIAŁ W PROGRAMIE „CZYTAJĄCE SZKOŁY” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom

  • KONKURS NA PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

  • PLAKAT REKLAMUJĄCY BIBLIOTEKĘ, KSIĄŻKĘ, CZYTELNICTWO

  • CZYTELNICZA LISTA PRZEBOJÓW

  • KONKURS LITERACKI KSIĄŻKA, KTÓRĄ WARTO PRZECZYTAĆ!?

  • KONKURS NA EKSLIBRIS BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

15/16 maja 2009 roku odbyła się w naszej szkole już po raz drugi Noc z książką. Impreza ta została zorganizowana dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej. W 2006 roku był to Wieczór nie tylko z książką. W tym roku szkolnym była to Noc w krainie baśni. Scenariusz imprezy przygotowali uczniowie z gimnazjum. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18.00, a zakończyło o 9.00 następnego dnia. Wzięło w nim udział 40 uczniów szkoły podstawowej i 11  gimnazjum.  Zostali oni podzieleni na grupy i rozlokowani w salach, w których mieli spać. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele. Jako pierwsze odbyły się zajęcia sportowe na boiskach szkolnych.  Po kolacji ze słodką niespodzianką /pączki ufundowała Rada Rodziców/ były gry i zabawy z książką przygotowane przez kolegów z gimnazjum. Dzieci odpowiadały na pytania, rozwiązywały krzyżówkę, rebusy, a każda poprawna odpowiedź punktowana był cukierkami. Następnie przyszła kolej na czytanie książek przez siostrę Eligię. Wszyscy słuchali z uwagą i zaciekawieniem powieści pt. Syn ratuje ojca.  Kolejną atrakcją było karaoke. W myśl zasady „śpiewać każdy może” uczniowie dali wspaniały koncert. Potem udali się na odpoczynek do sal, gdzie niektórzy spali, a inni z ożywieniem dyskutowali z przyjaciółmi. Rano, po śniadaniu, rozeszli się do domów, a gimnazjaliści i opiekunowie uporządkowali sale.

Jedna z uczennic gimnazjum wspomina: Noc w krainie baśni była niezapomnianym przeżyciem dla uczniów szkoły podstawowej. W przyjemny sposób spędzili czas, doskonale się bawiąc. Widać było, że są bardzo zadowoleni i miło będą wspominać te chwile, które, mają nadzieję, jeszcze się powtórzą.

To w końcu  tylko jedna noc… nieprzespana…

W kalendarzu szkolnych wydarzeń na stałe znalazło się Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych oraz Czerwcowe spotkania z książką.

Od 1 do 7 czerwca trwały VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Fundacja ABCXXI przekazała do biblioteki szkolnej materiały edukacyjno – informacyjne kampanii czytania oraz Program Nauczania Wartości: zakładki, broszury oraz 23 – tomową kolekcję książek CPCD – zostaną one wykorzystane podczas imprez czytelniczych.  Przez cały tydzień chętni uczniowie gimnazjum czytali wybrane przez siebie bajki i opowiadania młodszym kolegom z klas 0 – III szkoły podstawowej.

4 czerwca w naszej szkole w tym roku już po raz piąty obchodziliśmy (święto książki) Czerwcowe spotkana z książka. Uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali przedstawienia pt. Bajki na cztery pory roku. Zaproszeni goście przeczytali fragmenty swoich ulubionych książek dla dzieci. Uczniowie gimnazjum przygotowali bajkową Zgaduj– Zgadulę. Dzieci w grupach pracowały nad zdaniami, rozwiązywały krzyżówkę, zagadki, kalambury związane z bohaterami i autorami książek.

Tego dnia w holu szkolnym odbywała się  wystawa pt.  Czytać, czy nie czytać? … oto jest pytanie!, na której zaprezentowano najciekawsze zbiory biblioteki szkolnej. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, za przekazanie do szkoły w ramach akcji Podaruj książkę bibliotece ciekawych książek dla dzieci i młodzieży.

Imprezy te nie udałyby się bez pomocy wielu ludzi – dzieci i młodzieży, nauczycieli, rodziców. Dziękujemy wszystkim za życzliwość i zainteresowanie.

Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili. A naszym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód, niezapomnianych wrażeń związanych z czytaniem książek.

Oprac. Joanna Gajewska - Ząbek

 

Trzciana 2009 Wszelkie prawa zastrzeżone (WM)